2 Yıllık Sağlık Bölümleri 2022 – Taban Puanları ve Sıralaması

2 Yıllık Sağlık Bölümleri 2022 - Taban Puanları ve Sıralaması

2 yıllık sağlık bölümleri 2022-Taban Puanları ve sıralaması ancak 2022 yılının öğrencilerinin yerleştirme puanına bakılarak belirlenmektedir. Biz her yıl tercih işleminde bulunurken bir önceki yılın sıralama ve puanlarına bakarız.2 yıllık tercihlerinde ise sıralamadan çok puana bakılmaktadır. Çünkü burada meslek liselerinin farklı bir sıralaması olduğu için puan da dikkate alınmaktadır.

Son yıllarda özellik ülke hatta dünya ekonomik krizle mücadele etmektedir. Bu da kişileri daha kolay iş imkânı bulabileceği bölümlere itmektedir. Özellikle bu bölümlere bakılınca sağlık sektörü her zaman iş imkânı olarak daha geniş bir yelpaze sunmaktadır. Özellikle tyt sınavında ilk 500000 içerisinde olmanız sağlık ile ilgili olarak şansınızı artıracaktır.

Sağlık Bölümleri Taban Puanları 2022

Sağlık bölümleri taban puanları 2022 sağlık bölümleri ile ilgili olarak giriş olarak bir taban puan bulunmamaktadır. Ama özellikle hangi bölümü tercih edeceğiniz ve puana girebilmek için alacağınız puanlar bellidir. Örnek olarak verecek olursak anestezi bölümü 243 sıralamasından başlayarak 850 bin sıralamaya kadar öğrenci almaktadır. Puan olarak bakacak olursak 405 puan ile alan üniversite bulmak da mümkündür.300 puan ile alan üniversiteler de bulunmaktadır.

Sağlık bölümleri ile ilgili olarak dikkat edeceğiniz en önemli koşul bölümü belirlemek ve hangi şehir ve hangi üniversite de okuyacağınızı belirlemek olacaktır. Bu sağlık bölümleri için alanızı daraltarak daha sağlıklı seçimler yapabilmeniz adına oldukça önemli bir noktadır.

Ataması Fazla Olan 2 Yıllık Sağlık Bölümleri

Ataması Fazla Olan 2 Yıllık Sağlık Bölümleri

Ataması fazla olan 2 yıllık sağlık bölümlerine bakınca özellikle ilk göze çarpan bölümler aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir:

 • Radyoterapi
 • Kayropraktik
 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 • İlk ve Acil Yardım
 • Anestezi

Yukarıda sayılan bölümler özellikle daha fazla ataması yapılan bölümlerdir. Ama bu bölümlerin devlet ataması için de yine de kamu personeli seçme sınavından 80 ve yukarısında alınması gerekmektedir. Sadece bu bölümler sayı olarak daha çok alınan bölümlerdir. Yoksa atama puanları düşük olarak değerlendirilmemelidir. Meslek seçiminde ilk başta dikkat etmeniz gereken nokta yeteneklerinizdir. Daha sonra ise onu ilgileriniz ve tutumlarınız belirleyecektir. Diğer iki yıllık sağlık bölümlerini inceleyecek olursak ise karşımıza çıkan bölümler şu şekildedir:

 • Fizyoterapi
 • Fizik Tedavi
 • Diyaliz
 • Patoloji Laboratuvarı
 • Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
 • Ameliyathane Hizmetleri
 • Diş Protez
 • Ağız ve Diş Sağlığı
 • Odyometri
 • Tıbbi Sekreterlik

Sağlık alanında bu bölümlerde de tercih hakkınız bulunmaktadır. Hepsinde alım vardır. Sadece hangisi ile ilgili olarak ilginiz daha yoğun ise o alana yönelebilirsiniz.

En Zevkli ve Kolay 2 Yıllık Sağlık Bölümleri

En Zevkli ve Ataması Kolay Olan 2 Yıllık Sağlık Bölümleri

En zevkli ve ataması kolay olan 2 yıllık sağlık bölümleri sizin tercihinize kişilik yapınıza göre değişiklik gösterecektir. Bu anlamda sizin yetenek ve ilginize göre değişebilecektir. Eğer yerinizde durmayı seçmeyen bir yapınız varsa ilk ve acil yardım bölümü sizin için hem zevkli hem de ataması kolay bir bölümdür. Bu bölüm mezunu kişiler daha çok ambulanslarda çalışmaktadır. Gittikleri yerde ilk yardım müdahalesinde bulunarak kişi için hayati önem teşkil eden anları saniyeleri serinkanlı bir şekilde yönetmesi gerekecektir.

İlk ve acil yardım okuyacak kişiler boy ve kilo olarak belirlenen standartta olmaları gerekmektedir. Bu özellikle hastaların taşınması sedyenin taşınması ile ilgili bir kriterdir. Bu kişiler aynı zamanda atamalarının yapılması için sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Çünkü gerektiği zaman ambulansı kullanmak durumda kalabilirler.

Eski ismi ile paramedik olarak kişilerin mezuniyeti iki yıllık eğitim öğretim veren ön lisans bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bu bölümü bitirdikten sonra ister devlet hasta hanelerinde talep edilirse özel hastanelerde görev yapılmaktadır. Okuması da çalışması da oldukça zevklidir. Özellikle yapılan ilk yardım ilk müdahale hayat kurtarmaktadır. Bu anlamda kutsal bir görevi de yapmaktadırlar.

Geleceği Parlak 2 Yıllık Sağlık Bölümleri

Geleceği parlak 2 yıllık sağlık bölümlerinde özellikle radyoterapi oldukça önemli bir hal almaktadır. Önceden sadece röntgen üzerine hizmet verilmekteydi. Ama gelişen sağlık teknolojileri ile birlikte emar da oldukça önemlidir. Görüntüleme türleri oldukça gelişmiştir. Bu anlamda radyoterapi de gelişmektedir. Bu anlamda hem daha az bir çalışma saatine sahiptir. Hem de daha eğlenceli bir bölümdür. Günümüzde sağlık alanında çıkan yeni teknolojiler bu bölümlere de ilgi artmaktadır.

Radyoterapi kanserli hastalar için de ışın tedavisi yöntemi de uygulanmaktadır. Özellikle bu bölüm mezunu kişiler hastanın kanserli olan bölgesini işaretleyerek sadece oraya ışın yollamaktadır. Işınlı bölge sadece kanserli hastaları tedavi etmektedir. Kanserli hastalar özellikle sadece o kanserli hücreyi hedefe alarak o hasta olan hücrelerin engellenmesi yok olması sağlanmaktadır.

Diyaliz bölümü ise daha çok böbrek hastalarının tedavisi ile ilgili olan bir bölümdür. İnsanlarda böbrekler görevini tam olarak yerine getiremediği zaman devreye diyaliz makineleri girmektedir. Hastanın yaşam öyküsüne göre diyaliz süreci planlanmaktadır. Burada önemli olan nokta diyaliz hastasının kaç böbreği olduğu ve böbreklerin görevini ne ölçüde yapamadığıdır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Bir cevap yazın