Asemptomatik Nedir?

Asemptomatik Nedir?

Covid salgını ile birlikte sık sık duyduğumuz asemptomatik kelimesi birçok kişi tarafından akıllara asemptomatik nedir? sorusunu getirmektedir. asemptomatik hastalar vücutlarında mikrobu taşıyan ancak hasta olmayan grubu temsil etmektedirler.

Bir kişi hastalık ile ilgili mikrobu bünyesine taşıyorsa ancak hastalık belirtisi göstermiyorsa bu kişilere asemptomatik hasta denilmektedir. Aynı zamanda asemptomatik enfeksiyonlara da subklinik hastalıklar adı verilmektedir.

Asemptomatik Hasta Ne Demek?

Yukarıda da bahsettiğimiz asemptomatik hasta bulaşıcı bir salgında hastalık mikrobunu bünyesinde taşıyan ancak hastalık belirtisi göstermeyen hastalardır. Toplumda oldukça tehlike yaratan bu grup hastalık belirtisi göstermediği için karantinaya alınmamakta ancak hastalık taşıdığı için kendisiyle teması olan birçok kişi bu hastalığı yaymaktadır.

Asemptomatik Hastalığın Seyri

Asemptomik hastalığın seyri sırasında yapılan medikal testlerde bu hastalık ortaya çıkmaz hatta bazı kanserli hastalar uzun bir süre boyunca asemptomatik halde kalabilmektedirler. Özellikle bu durumun fark edilebilmesi için gerekli olan çeşitli belirtilerine kişilerin vücut yapısı ve bünyesine göre genellikle görülmesini engelleyen ve geciktiren asemptomatik hastalık için klinik olarak kaydedilmiş birçok farklı virüs türü ve subklinik enfeksiyon bulunmaktadır. Kaydedilmiş asemptomatik vakalar şöyle sıralanabilir;

Asemptomatik Özellikleri

Asemptomatik, hastalıkların taşıyıcılığını üstlenen, kendilerinin hasta olmadığı ancak başka birine bulaştığında onları hasta edecek olan mikropları vücudunda taşıyan kişiler için kullanılan ve özellikle Korona döneminde çok sık karşılaşılan ve dile getirilen taşıyıcı kişiler için ifade edilen bir tıbbi terimdir. Asemptomatik, kişiler için bazı önem arz eden özelliklere sahiptir. Asemptomatik özellikleri arasında;

Vücudumuzun Her zaman İhtiyacı Olan En İyi 20 Kolajen Takviyesi

Bir cevap yazın