Fibromiyalji (Kas Romatizması) Nedir? – Fibromiyalji Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Nedir? - Fibromiyalji Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Fibromiyalji olanların yorumları incelendiğinde bu rahatsızlığın ciddi sonuçları olduğu görülmektedir. Kas romatizması olarak da anılan bu rahatsızlık, kas ve kemiklerde ağrı ile karakterize olan ve uzun süre devam edebilen bir kronik rahatsızlık olarak da ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde birçok kişide görülen ve ortaya çıkmasında birçok farklı etkenin olduğu fibromiyalji, vücutta genel hassasiyet alanlarının oluştuğu, kaslarda ve ekimlerde ağrı olarak ortaya çıkabilen bir rahatsızlık türü olarak değerlendirilmektedir.

Belirtilerin ortaya çıktığı ilk andan itibaren hastaların mutlaka uzman hekime danışmaları gerekmektedir. Günümüzde tedavisi oldukça güç ve karmaşık bir rahatsızlık olan fibromiyalji, farklı ilaç tedavileri ve terapi yöntemlerinin yanı sıra hastaların yaşam tarzında da değişikliğe gitmeleri gerekmektedir. Hayat kalitesini artıracak yöntemler ile kişilerin daha rahat etmesi sağlanacaktır. Fibromiyalji (kas romatizması) birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji ağrı noktaları ile hastalarda bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Fibromiyalji sendromu veya kısaca FMS olarak da anılan bu rahatsızlık, kas romatizması olarak bilinmektedir. Vücutta genel bazı hassasiyet alanlarında oluşan, kaslarda veya kemiklerde ağrı ile kendini gösteren, yorgunluk gibi temel belirtilere sahip olan kronik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. En basit haliyle fibromiyalji, kas ağrıları ve vücutta belirli noktalarda ortaya çıkacak kronik ağrıları ifade eder.

Hastalığın görülmesiyle beraber kişilerde aynı zamanda uyku sorunları ve depresyon gibi çeşitli belirtilerin de etki etmesi mümkündür. Halk arasında görülme sıklığı ise ortalama yüzde 3 olarak belirlenmiştir. Kadınlarda fibromiyalji sendromunun daha sık görüldüğü bilinmektedir. Kaslarda görülen en yaygın rahatsızlıklar arasında yer alan fibromiyalji, hastaların yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürmektedir. Bu nedenle ilk belirtilerin tespit edilmesinden itibaren en hızlı şekilde tedavisine başlanması gerekecektir. Tedavisi birçok farklı yöntem ve karmaşık süreçlerden oluşabilir.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji belirtileri arasında birçok farklı unsur bulunmaktadır. Günümüzde yaygın olarak tespit edilen belirtiler arasında fibromiyaljinin vücutta hassas noktalar olarak adlandırılan bölgelerde ağrılara neden olması yer almaktadır. Buna ek olarak bazı göstergelerinin de takip edilmesi ve gerekecektir. Söz konusu bölgelerin bazıları geçmişte tetikleme noktaları olarak adlandırılacak hassasiyet alanları ile örtüşmektedir. Diğer ağrı noktaları ise geçmişte kabul gören hassasiyet alanlarından ayrı yerlerde görülmektedir.

Fibromiyaljinin belirtileri arasında yer alan başlıca unsurlar kısaca şunlardır:

Tek başına birçok belirti fibromiyalji rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Kişinin sahip olduğu bu belirtilere göre tek başına tanı koyması imkansızdır. Uzman bir hekim tarafından yapılacak kapsamlı muayene ve tetkikler sonucu teşhis konulabilmektedir. Beliritlerin görülmeye başladığı ilk günden itibaren en kısa sürede tedavi talep edilmesi gerekmektedir.

Hastalarda geçmişte vücudun 18 belirli tetikleme noktasından en az 11’inde yaygın ağrı ve hassasiyet varsa fibromiyalji teşhisi konulmaktadır. Söz konusu noktalara bastırılması ile hastaların yoğun bir acı duyması halinde ağrı noktası tespit edilmiş olur. Söz konusu belirtilerin iyi takip edilmesi gerekmektedir.

Fibromiyalji nedir? Kaynak Video: Halit Yerebakan

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Nedenleri Nelerdir?

Kas romatizması sebepleri birçok farklı temele dayandırılabilir. Günümüzde hala kesin olarak söz konusu rahatsızlığın nedeni belirli bir unsura dayandırılmamaktadır. Konuya ilişkin yapılan son araştırmalarda ise fibromiyaljinin enfeksiyon, travma ya da stres gibi bir farklı tür tetikleyiciler ile ortaya çıktığı ve kalıtsal özelliklere bağlı olarak genetik eğilimlerden kaynaklandığı ifade edilmektedir.

Fibromiyalji rahatsızlığına yönelik ortaya atılan bir teoride ise beynin belirli bir nedene bağlı olarak ağrı eşiğini düşürdüğü ve daha önce acı vermeyen duyumların zamanla acı verici hale gelebildiği ifade edilmektedir. Diğer bir teoride ise sinirlerin ağrı sinyallerine karşı aşırı tepki vermesi olarak değerlendirilmektedir. Fibromiyalji yaygın olarak aynı aile üyeleri içinde görülmektedir. Genlerle aktarılabilir. Birçok farklı yönden fibromiyaljinin ortaya çıktığı durumlar bulunmaktadır. Öte yandan travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) durumların ardından da bu tür rahatsızlıklar gelişebilir.

Fibromiyalji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibromiyalji tedavisi kapsamında kullanılacak ilaçların temel hedefi ağrının kontrol altına alınması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesidir. Tedavi süreci içinde kullanılan ilaçlar ağrının azalmasını sağlayacaktır. Bu sayede hastaların daha rahat uyku çekmesi de sağlanarak fibromiyalji ile gelen sorunların azaltılmasında etkili olabilir.

Zaman zaman fibromiyalji için fiziksel terapilere de ihtiyaç duyulmaktadır. Kasların dayanıklılığı ve gücü artırılarak vücudun stresten de uzaklaşması etkili olabilir. Fibromiyalji (kas romatizması) kapsamında uygulanacak tedavi yöntemleri birçok yönden değerlendirilebilir. Bu sebeple kişilere göre ayrı yöntemler uygulanması muhtemeldir. Zaman zaman karmaşık bir süreç izlenebilir. Bir çok kişinin de kullandığı glukozamin, msm gibi takviyelerde vardır şu yazımızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz: Terapicim.com/glukozamin gibi destekleyiciler faydalı olabilir. Kişinin gündelik yaşantısında yapacağı ufak değişimler de iyileşme süreci için önemlidir.

Fibromiyalji Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kas romatizması tedavi edilmezse ne olur sorusuna farklı yanıtlar verilecektir. Hastalığın boyutuna ve özelliklerine göre birçok farklı sonucu olabilir. Bu nedenle hastaların vakit kaybetmeden tedavi sürecine başlamaları gerekecektir. Eğer hastalar ilaç veya uygun fizik tedavi uygulamaları ile tedavi edilmezlerse kişinin yaşam kalitesi ciddi oranda düşecektir. Ağırları ise hayat boyu devam eder. Özellikler çektiği ağrıların kesilmemesi ciddi bir soruna yol açacağı için mutlaka uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi şarttır.

Fibromiyalji tek başına ağrılara neden olsa da beraberinde depresyon gibi temel ruhsal sorunları veya uyku problemleri gibi unsurları da getirecektir. Bu nedenle tedavinin en kısa sürede uygulanmaya başlanması ve kişinin yaşam tarzında ufak değişikliklere gitmeleri önerilmektedir. Fibromiyalji (kas romatizması) tedavisinde hastalara göre farklı yöntemler uygulanacaktır.

Fibromiyalji Ağrı Noktaları Nerelerdir?

Fibromiyalji ağrı noktaları birçok kişide benzerlik göstermektedir. Söz konusu noktaların üzerine sıkıca bastırılınca eğer kişiler acı hissediyorsa fibromiyalji ağrı noktası hassas olarak tanımlanacaktır. Tanı için önem arz eden bu noktaların değerlendirilmesinin ardından uzman hekim tarafından kas romatizması tanısı konulabilir.

Fibromiyalji ağrı noktaları kısaca şu şekilde sıralanabilir:

➦ Başın arka kısmı ve ense,
➦ Omuz üstleri
➦ Göğsün üst bölümü,
➦ Diz ve dirsekler,
➦ Kalça vb.

Geçmişte on sekiz belirli tetikleme noktasından en az on birinde yaygın ağrı ve hassasiyet bulunan kişiler için fibromiyalji teşhisi konulmuştur. Söz konusu ağrı noktaları bu yönden son derece önemlidir. Hastaların şikayetlerine göre fibromiyalji şüphesi olan kişiler için belirli ağrı noktalarına işlem yapılarak fibromiyalji teşhisi konulabilmektedir.

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Öldürür Mü?

Fibromiyaljiden kurtuldum diyebilmek için kişilere uygun tedavilerin uygulanması gerekecektir. Fibromiyalji, diğer pek çok basit rahatsızlıkta olduğu gibi vücudun genel işleyişinde dengesizliklere neden olacaktır. Bu dengesizlikler zaman içinde ciddi rahatsızlıkları tetikleyebileceği için tedavi edilmezse kötü sonuçlar doğurabilir. Uzmanlara göre iltihaplı romatizmanın yaşam kalitesini düşürmesi ve dolaylı olarak da ömrün kısalmasına neden olduğuna işaret etmektedir.

İltihaplı romatizmalarda ise doğrudan olmasa da kalp ve damar sistemine ciddi zararları olabileceği, enfeksiyonlar ve mide kanamaları ile bağırsak kanamalarının da ölümcül etkilerinin olduğu aktarılmaktadır. Fibromiyalji tek başına ölümcül olmayabilir. Ancak etkisi bakımından kişinin yaşam kalitesini ortadan kaldıracağı için ciddi sonuçlar doğuracaktır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Bir cevap yazın