Glukozamin Nedir? – Glukozamin’in Faydaları ve Zararları

Glukozamin Nedir? - Glukozamin'in Faydaları Ve Zararları

Glukozamin nedir? – Glukozamin’in faydaları ve zararları özellikle son zamanlarda tedavi yönteminin popüler hale gelmesiyle birlikte merak konusu olmuştur. Amino şeker olarak sınıflandırılan ve insan vücudunda doğal olarak bulunan glukozamin eklemlerin birbiriyle teması sırasında sürdürmelerini ve birbirlerine çarpmalarına engellemekle görevli olan jel kıvamındaki koruyucu kıkırdak tabakanın içerisinde yer almaktadır.

Doğrudan besin tüketimiyle vücuda alınması mümkün olmayan glukozamin besin takviyesi şeklinde vücuda alınabilmektedir. Kabuklarının sert olmasıyla ünlü olan ıstakoz, karides ve yengeç gibi deniz canlılarının kabuklarından üretilmektedir. Özellikle eklem içerisinde orta yaş üstü kişilerde görülen sıvı kaybı kişilerin hareket alanını büyük ölçüde engellemekte bu nedenle de bu hastalara glukozamin tedavisi uygulanmaktadır.

Glukozamin’in faydaları ve zararları incelendiğinde özellikle büyük ölçüde faydası bulunduğu görülmektedir. Ancak vücutta birtakım yan etkilere de sebep verebilmektedir.

Glukozamin Nedir?

glucosamine chondroitin msm, vücutta doğal olarak oluşmakta ve kimyasal bir amino şeker olarak sınıflandırılmaktadır. Vücutta çeşitli fonksiyonel moleküler içerisinde yer alan ve yapı taşı görevi gören glukozamin eklemlerdeki kıkırdak gelişimini ve bakımını sağlamaktadır.

Deniz canlılarının kabuklarından elde edilen besin takviyeleri ile doğal bir şekilde gelişim sağlamak mümkündür. Bunun yanı sıra eklem bozukluklarında da oral yolla alınabilen veya krem içinde topikal olarak uygulanabilen bir maddedir.

Buradan anlaşıldığı üzere doğrudan eczanelerden veya internet üzerinden alabileceğiniz glucosamine chondroitin msm bir besin takviyesidir. Özellikle orta yaşın üstündeki tüm bireylerin düzenli olarak kullanması gereken bu besin takviyesi vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamakta ve eklemlerin daha rahat çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Hemen hemen neredeyse tüm orta yaşlı kişilerde veya yaşlı kişilerde görülmekte olan diz ağrılarının büyük bir çoğunluğu vücutta glukozamin maddesinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda glukozamin eksikliği vücutta ciddi ağrılara sebep olmakta ve bu ağrılar kişilerin hem uzun süre acı çekmesine hem de günlük rutin işlerini yerine getirilmemesine sebep olmaktadır.

Glukozamin Yan Etkileri

Glukozamin Yan Etkileri Nelerdir?

Önerilen miktarda tüketildiği sürece glukozamin sülfat oldukça güvenilir bir bileşen olmaktadır. Ancak diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bu takviye de Yanlış veya fazla kullanımda bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Glukozamin yan etkileri şöyle sıralanabilir;

Burada yer alan yöneticilerden biri veya birkaçıyla karşılaşılması durumunda bir süre beklenerek şiddetinin artması halinde besin takviyesinin kullanımına ara verilerek bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Aksi halde doğrudan önlem alınmadığından bu yan etkiler ciddi miktarda olumsuz sonuca sebebiyet verebilmekte ve hatta Ölüm riskini ortaya çıkarabilmektedir.

Glucosamine Chondroitin Msm Nedir Ne İçin Kullanılır?

glucosamine chondroitin msm hem hayvanlar hem de bitkiler için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda içerisinde bitkilerde ve hayvanlarda bulunan kükürt çeşidi olarak bilinmektedir.

Vücuda birçok faydası bulunan bu madde özellikle eklem ağrılarını hafifletmek ekte, eklemlerde ortaya çıkan iltihabı azaltmakta, bağışıklığı arttırmakta ve kaslar ile tendonları güçlendirmektedir.

Böylece oldukça faydalı bir madde olması ile aynı zamanda doğal olması da vücut için oldukça önemlidir. Vücutta az miktarda bulunduğunda besin takviyesi olarak kullanılmakta olan glucosamine chondroitin msm genellikle ileri yaşlarda diz kapağına uygulanan sıvı içerisinde yer almaktadır.

İçerisinde şeker veya nişasta bulundurmayan aynı zamanda maya, gluten, soya, buğday ve süt gibi potansiyel alerjen maddelere de yer vermemektedir. Tamamen doğal içeriklerden elde edilen bu ilaçlar içerisinde yapay aroma, renklendirici koruyucu veya tatlandırıcı bulundurma.

Yetişkinlerin kullanması için özel olarak üretilmekte olan bu takviyeler genellikle yemek sırasında 2 tabletin bol su ile alınması gerekmektedir. İçerisinde etken madde olarak 1500mg deniz kabuklu su içermeyen glukozamin hidroklorid, 1200 mg kondroitin sülfat sodyum ve 700mg metilsülfonilmetan bulundurmaktadır.

Içerisinde aynı zamanda çapraz bağlı selüloz gam, yağ asitleri, silikon dioksit, ya asitlerinin magnezyum tuzları, selüloz, gliserin ve hidroksipropilmetil bulundurmaktadır.

Glukozamin Ne İşe Yarar?

Glukozamin vücutta birçok noktada fayda sağlamaktadır. Glukozamin ne işe yarar? Sorusuna cevap olarak kemiklerde görülen ve eklemlerde görülen hastalıkların tedavisinde ve sinir sistemini etkileyen eklem rahatsızlıklarından büyük miktarda rol oynamaktadır.

Kemik erimesi, kireçlenme ve romatizmal hastalıklar gibi yaşa bağlı eklem ve kemik hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili olan glukozamin aynı zamanda huzursuz bacak sendromu ve MS hastalığında da oldukça etkilidir. Ayrıca AS hastalarının da kullandığı takviye türü olarak bilinmektedir.

Bunun yanı sıra özellikle çenede meydana gelen kaymalarında yani temporomandibular eklem disfonksiyonu görüldüğünde çenede meydana gelen ağrıyı hafifleterek kasların açılması sağlanır. Son olarak glukozamin yapı bileşenleri içerisinde yer alan glikominoglikan eksikliğinde ortaya çıkan interstisyel sistit rahatsızlığını da ortadan kaldırmaktadır.

Genellikle vücutta sürekli hareket halinde bulunan eklem noktalarında kireçlenme veya sıvı kaybı meydana gelebilmektedir. Bu durumda vücutta ciddi eklem ağrıları ortaya çıkmakta ve kişilerin günlük yaşantısı ciddi oranda sekteye uğramaktadır. Aynı zamanda MS gibi ciddi eklem ve kas rahatsızlıkları da başlangıç evrelerinde önlem alınmadığı sürece şiddetle artmakta ve kişilerin 1 süre sonra hareket edememesine neden olmaktadır.

Glukozamin Kondroitin Fiyatı Ne Kadar?

Özellikle orta yaşlarda ve orta yaş üstü bireylerde zamana bağlı olarak oluşmuş aşınmalar ve eklem rahatsızlıkları genellikle dışarıdan uygulanan takviyeler ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır.
Bu nedenle birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılmakta olan glukozamin kondroitin fiyatı tablet sayısına göre değişiklik göstermektedir. 90 tablet bulunan partlar 225 TL piyasa değerine sahipken 60 tablet bulunan partları 179 TL olarak piyasada bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra bu fiyatlar ortalama satış değerini oluşturmakta bu nedenle de eczaneden eczaneye farklılık gösterebilmektedir.

Farklı markalarda farklı fiyatlandırmalar ada sahip olan bu ilacın 90 tableti 1000 TL’ye kadar fiyat aralığına sahiptir özellikle ithal ilaçlar içerisinde yer alan bu takviyeler kur ile birlikte sürekli olarak zamla anmaktadır. Ancak vücut için mutlaka gerekli olan glukozamin bileşenini yer vermesi ile birlikte tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde vücutta meydana gelmiş olan çeşitli kemik ve eklem rahatsızlıkları oldukça ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Glukozamin Faydaları Nelerdir?

Diz kapağı eklem rahatsızlıklarında sinovyal sıvı adı verilen yağlanma sıvısı ile birlikte eklemlerin iç yüzeyine uygulanan glukozamin daha rahat hareket etmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle glukozamin faydaları içerisinde eklem ağrılarının ciddi miktarda azalması ve eklemlerde meydana gelen sürtünmeyi ortadan kaldırılması ile oldukça etkili bir takviyedir.

Bunun yanı sıra güçlü bir anti inflamatuar ve anti againg özellikleriyle de ilerleyen yaşlarda yeşille birlikte vücutta görülme ihtimali olan birçok rahatsızlık önlenebilmektedir ve aynı zamanda yaşlılık lekeleri de engelleyebilmektedir.

Vücutta fazla hareketsizliğin veya tam tersi aşırı hareketliliğin neden olduğu bazı eklem ve kas ağrıları görülebilmektedir bunun yanı sıra vücutta bazı maddelerin eksik olmasıyla birlikte eklem bey kas hastalıkları da meydana gelebilmektedir. Bu durumda glukozamin maddesinin yer aldığı besin takviyelerinin tüketilmesi ve vücudun ihtiyaç duyduğu glukozamin miktarının sağlanması gerekmektedir.
Aynı zamanda özellikle sporcular tarafından sıklıkla kullanılan bu madde vücutta oluşabilecek sakatlıkları önlemekte ve aynı zamanda da meydana gelmiş olan sakatlıkların şiddetini azaltmaya fayda sağlamaktadır.

Günde belirli dozların kullanımı önerilmekte olan bu madde herhangi bir şekilde ulaşabilecek ciddiyse sakatlıkları da neredeyse en aza indirmektedir.

Özellikle orta yaşı geçmiş olan kişilerin mutlaka glukozamin içeren besin takviyelerini kullanması gerekmektedir. Özellikle yaşlılık döneminde eklemlerde veya kemiklerde meydana gelen problemler ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Aynı zamanda bu dönemde meydana gelmiş olan kırıklar da ciddi oranda kalıcı problemlere sebep olabilmektedir.

Bu sebeple tüm yaşlıların önerilen miktarda glukozamin içeren besin takviyelerini kullanmaları gerekmektedir.

Glukozamin Günde Kaç Mg Alınmalı?

Vücut için oldukça faydalı olan glukozamin ekstra besin takviyesi şeklinde kullanıldığında önerilen miktarda kullanılması gerekmektedir. Doktorlar tarafından önerilen glukozamin günlük kullanım dozu günde 1 kez 1500mg, günde 2 kere 750 mg ve günde 3 kere 500mg olarak kullanılabilir.

Ben burada da belirtmiş olduğumuz gibi gündüz doz miktarı aşılmamalıdır. Özellikle fazla miktarda tüketildiğinde besin zehirlenmelerine neden olabileceği için doktorlar veya eczacılar bu takviyenin önerildiği miktarda tüketilmesi konusunda uyarmaktadırlar.

Bununla birlikte içerisinde bulunan herhangi bir maddeye veya bileşene karşı alerjen bir durum ortaya çıkabileceği için ilk dozun mutlaka bir kere ve düşük miktarda alınması gerekmektedir. Böylece olası bir alerjik durum söz konusu olduğunda şiddeti düşük olacağı için hayati tehlikesi de az olacaktır.

Msm Nedir Ne İşe Yarar?

Vücuttaki kasları ve tendonları desteklemeye yardımcı olan MSM vücutta doğal olarak oluşan bileşendir. Doğal olarak oluşmadığını da veya az miktarda oluştuğunda ise takviye şeklinde alınması gereken bu bileşen vücutta kasların ve tendonların gelişimine destek sağlamaktadır.

Özellikle kaslarda veya eklemlerde ortaya çıkan ağrıların azaltılmasına yardımcı olan bu bileşen ileri yaşlarda sıklıkla meydana gelen diz ağrılarının da tedavisine yardımcı olmaktadır.

Cosakondrin Plus Yan Etkileri Nelerdir?

cosakondrin plus içerisinde glukozamin ve MSM bulunduran ek gıdalar içerisinde yer almaktadır. Özellikle kadınlar tarafından sıklıkla araştırılan bu takviye genellikle akıllara vitaminlerin kilo aldırdığı düşüncesini getirmektedir. Ancak bu bir besin takviyesi olduğu için herhangi bir şekilde kilo aldırmaya doğrudan etkisi bulunmamaktadır.

Ancak bu süreç içerisinde kişilerde iştah artışı meydana gelebileceği için fazla yemeye bağlı olarak kilo alımı görülebilmektedir. İştah artışına sebep olmasının yanı sıra cosakondrin plus yan etkileri şöyle sıralanabilir;

Mide bulantısı,
Baş ağrısı,

Bu iki yan etki haricinde herhangi bir yan etkisi bulunmayan besin takviyesi vücut için oldukça faydalıdır. Ancak yine de belirtmek gerekirse günlük önerilen dozdan fazla miktarda tüketilmesi vücudun reaksiyon göstermesine neden olabilmekte bu nedenle de mümkün olduğunca önerilen doz kadar kullanımına dikkat edilmelidir.
Glucosamine MSM Nedir?

Bir cevap yazın