Kayropraktik Tedavi Nedir? – Kayropraktik Zararlı Mıdır?

Kayropraktik Tedavi Nedir? - Kayropraktik Zararlı Mıdır?

Kayropraktik bölümü sayesinde son dönemde birçok rahatsızlıklara karşı hastaların çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşmaları sağlanmaktadır. Günümüzde devamlı gelişen ve değişen tıbbi uygulamalar ve yaklaşımlar sayesinde alternatif uygulamalara da yer verilmeye başlamıştır. Manuel tedaviler arasında en bilinen ve bilimsel olan yöntem olarak değerlendirilen Kayropraktik, sinir sistemini düzenlemek için omurga, kemik ve kaslara müdahale etmeyi içermektedir. Tedavi kapsamında temel amaç ise omurgada görülen oynamaları ortadan kaldırmak olacaktır.

Türkiye’de de son yıllarda kayropraktik alanında yetişmiş personellerin var olmasıyla fiziksel olarak çeşitli sorunlar yaşayanların alternatif bir tedavi yöntemlerinden yararlanması sağlanmaktadır. Kayropraktik tedavi kapsamında ilgili kemik ve kas sisteminde işlem yapılarak en etkili sonuçların elde edilmesi hedeflenmektedir. Kayropraktik uygulamalar herkes tarafından yapılmaz. Bu nedenle alanında uzman ve sertifika sahibi kişilerden hizmet almak son derece önemlidir.

Kayropraktik Nedir?

Türkiye’de kayropraktik uzmanları tarafından verilen kayropraktik tedavi, yüksek hızla ve düşük basınç ile kas iskelet sinir sistemi üzerine yapılan tedavileri ifade eder. Tedavi omurga üzerinde yapılarak omurgayı hareketlendirmek, omurga dizilim bozukluğunu gidermek ve vücut fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlamaktır. Kemiğe müdahale edilir ve sinir yolları açılır. Doğrudan müdahale ile gerçekleştirilen bir düzeltme yöntemi olarak öne çıkarılmaktadır.

Tedaviden beklenen en temel hedef omurgada var olduğu düşünülen oynamaları ortadan kaldırmaktır. Vücudun kas ve iskelet sisteminde ortaya çıkan problemler dahil, muhtelif yerlerde görülecek ağrı ve şikayetlerin azaltılması konusunda önemli bir tedavi yaklaşımı olarak değerlendirilmektedir. Manuel terapi olarak da anılan bu yöntem el ile yapılan fiziksel tedavi uygulamalarından yararlanmaktadır.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Yapılır?

Kendi kendine kayropraktik tedavi imkansız olduğu için mutlaka uzman desteğine başvurulması gerekecektir. Söz konusu tedavi yönteminde gerekli anlarda elle, gerektiğinde ise masa destekli veya itiş görevi gören diğer unsurlarla uygulama gerçekleştirilmektedir. İntegrafit olarak tanımlanan bütüncül bir tedavi modeli olarak tanımlanmaktadır. Egzersiz ve kayropraktik gerektiren fizik tedavi uygulamaları kapsamında hepsinin birden uygulanması mümkündür. Hastaların yaşam tarzında da bazı değişiklilere gitmeleri halinde tedaviden alınacak sonuçlar da çok daha olumlu hale gelecektir.

Tedaviye başlamadan önce hastaların şikayetleri dinlenir. Tedaviye uygun olduğu tesit edilen hastalar için farklı metotlar uygulanacaktır. Bu kapsamda şu uygulamalara başvurulabilir:

Kayropraktik tedavi kapsamında uygulanan yöntemlere bağlı olarak hastalar herhangi bir ağrı hissetmezler. Ancak bazı kas veya eklemlerin yerine getirilmesi sırasında düşük miktarda rahatsızlık duyulması da mümkündür. Hareket esnasında veya başlamadan önce ortaya çıkacak bir rahatsızlık halinde durum hemen uzmana bildirilmelidir.

Kayropraktik Nedir? – Nasıl Uygulanır. Kaynak Video: Dr Joseph Cipriano DC

Kayropraktik Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Kayropraktik uygulama alanı oldukça geniştir. Özellikle boyun, sırt ve bel kökenli olarak kol ve bacaklara yansıyacak birçok soruna karşı, omurganın tanımlanmış yapısında görülen bozukluklara karşı uygulanabilir. Bu kapsamda uygulama alanları kısaca şöyle özetlenebilir:

Kayropraktik tedavilerin temel uygulama alanı vücutta ortaya çıkan ağrı şikayetlerinin giderilmesidir. Kas – iskelet sorunlarının giderilmesine yönelik gerçekleştirilecek bu işlemler kapsamında yapılan araştırmalara göre kayropraktik tedavilerin kronik seyreden bel ağrısı şikayetinde etkili bir yöntem olduğu görülmüştür. Kayropraktik tedavi uygulama alanı günümüzde genişleyerek artmaktadır. Çağımızda hemen hemen herkeste görülmeye başlayan boyun, eklem, omurga, bel ve sırt ağrıları gibi problemlere karı etkili bir uygulama olarak öne çıkmaktadır.

Bel Fıtığı Ameliyatı Olmadan Bilinmesi Gerekenler

Kayropraktik Zararlı Mıdır?

Kayropraktik Uygulaması Zararlı Mıdır?

Kayropraktik zararları yok denecek kadar azdır. Uygulamanın zararlı olmaması için bazı kriterlere dikkat edilmesi şartı aranacaktır. Bu kriterler arasında ilki uygulamayı yapacak kişinin uzman ve deneyim sahibi olmasıdır. Diğer bir husus ise hastanın kayropraktik tedavi için genel sağlık durumunun uygun olması ve ilgili şikayetinin çözümünde uzman hekim tarafından kayropraktik tedaviye yönlendirilmiş olması gerekmektedir. Türkiye dışında ABD ve Kanada gibi ülkelerde de alternatif bir tedavi yöntemi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Manuel terapinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bazı durumlarda çeşitli hastalarda ters hareketler nedeniyle fark etmeden zararlar oluşabilir. Uzun süreli ve düzenli olarak devam ettirilen bir tedavi olması nedeniyle hastaların tedavi sürecinde örneğin ağır bir yük kaldırması veya ters bir hareket yapması olumsuz etkilere neden olacaktır. Kayropraktik tedavi aynı zamanda eklem serbest yönü omlayan, omurgada ciddi sinir basısına sahip, enfeksiyonlu, aktif travması bulunan ve ileri dejeneratif, osteoporitik enfeksiyon gibi hastalıklara sahip kişilere uygulanmamaktadır.

Kayropraktik Tedavi Kimler İçin Uygundur?

Kayropraktik tedavi günümüzde doğrudan tıp uygulamaları arasında yer almamaktadır. Fizik tedavi uygulamalarına yer verilen fiziksel tıp ve rehabilitasyon yöntemlerinden de bu yönden ayrılacaktır. Hastaların tedaviye uygun olup olmadığının belirlenmesi için muayene şarttır. Genel sağlık durumunda kayropraktik uygulamalar için bir engel teşkil etmeyen kişiler için uygulanabilir. Uygulamayı yapacak kişilerin tıp eğitimi almış olmalarına gerek yoktur. Bu nedenle uzman bir hekim tavsiyesi sonrasında bu tür alternatif tedavilere yönelmek daha doğru olacaktır.

Hastalarda ileri güç veya refleks kaybı bulunuyorsa ilgili tıp alanına yönlendirilmesi gerekecektir. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kayropraktik tedavi uygulama alanlarında uzman kişiler tarafında hafif ağrılara sahip kişiler için tedavinin uygulanması mümkündür. Ciddi rahatsızlıklar taşıyan kişilerin bu tür tedavilerden uzak durmaları önerilmektedir.

Kayropraktik Riskli ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kayropraktik tedavi riskleri veya yan etkileri nadiren görülmektedir. Hastaların büyük bir çoğunluğu elde edilecek faydalar sayesinde bu tedavilerden memnun kalmaktadır. Olası risklerin görülmemesi için uygulama öncesinde hastaların genel durumları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Doğal tedavi yöntemleri arasında dünya genelinde en popüler uygulamalardan biri olmasıyla bu alanda yetişen nitelikli personel sayısı da her geçen gün artmaktadır. Hastalar eğer tedaviye tam olarak uygunsa herhangi bir yan etkinin görülme olasılığı da düşük olacaktır.

Kayropraktik Kaç Seans Uygulanır?

Kayropraktik seans sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurlara göre hastaların çok daha sağlıklı bir yapıda olmaları desteklenecektir. Ortalama olarak 6 – 8 seans arasında planlama yapılmaktadır. Fizik tedavi ve egzersizler ile kayropraktik uygulamalarına başvurulması etkinliğin artırılması konusunda fayda sağlayacaktır.

Kayropraktik tedavilerde seans sürelerinin belirlenmesi hastalara bağlıdır. Hastaların ne kadar sürede şikayetlerinin ortadan kaldırılacağına yönelik değerlendirmeler sonrasında planlama yapılabilir. Hastaların kayropraktik tedavisi için uygun olmaları bu seanslardan yararlanmaları için yeterli olacaktır.

Kayropraktik Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Kayropraktik seans ücreti işlemin uygulanacağı merkeze ve tedavi planlamasına göre değişecektir. Kayropraktik tedavi kapsamında seans başına ücret talep edilmektedir. Uzmanın yeteneğine ve deneyimlerine göre ücretler de farklılık gösterecektir. Ortalama olarak 500 – 5.000 TL arsında bir fiyat bandından söz edilebilir.

Günümüzde çoğu kişide görülen çeşitli sırt, bel, boyun ve eklem ağrılarına yönelik kayropraktik tedavi uygulamalarına her geçen gün ilgi artmaktadır. Tedavi sonrasında ciddi faydalar gören kişiler hayatlarına daha rahat şekilde devam edebilmektedir. Kayropraktik tedavi kapsamında fiyatlar seans başına belirlenmektedir. Seans ücretleri 350 – 500 TL arasında değişebilir.

Bir cevap yazın