Lomber Lordoz Nedir, Bel Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir? – Spor İle Lordozu Düzeltin

Lomber Lordoz Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Lomber lordoz tabidir ya da lomber lordoz düzleşmesi gibi birçok tanı günümüzde yaygın olarak duruş bozuklukları yaşayan insanlara konulmaktadır. Kemik ve kaslardan oluşan canlı vücutlarının dik duruş sağlamaları için omurga hayati öneme sahiptir. Vücudun belli bölgelerine dağılmış omurlardan oluşan omurga, zaman zamana farklı nedenlere bağlı olarak sorunlarla karşılaşmaktadır. Omurgada ortaya çıkacak rahatsızlıklar yoğun bir ağrı ile ortaya çıkacaktır.

Her omur bulunduğu bölgeye göre farklı bazı görevlere sahiptir. Bu bölgelerde oluşacak sorunlar kişilerde ciddi bir ağrıya yol açacaktır. Bu tür ağrılı süreçte duruş bozuklukları da ortaya çıkacaktır. Kişiler gündelik yaşam içinde karşılaştıkları bu tür sorunlar ile ciddi bir rahatsızlık duyabilirler. Lomber lordoz bu rahatsızlıklar arasında yaygın ve tehlikeli olanlar arasında yer almaktadır.

Lomber Lordoz Nedir?

Lomber lordoz düzleşmesi gibi isimlerle yaygın olarak günümüzde birçok kişide görülen lomber lordoz, en bilinen duruş bozukluklarından biri olan lomber lordoz, temel duruş bozukluklarından biridir. Omurga bilindiği üzere vücudun belirli yerlerine dağılmış 33 omurgadan oluşmaktadır. Belde bulunan bu omurlara tıpta lomber adı verilmektedir. Boyun ve bel bölgesinde kıvrımlı bir yapıya sahip omurgada, burada bulunan kıvrımlı yapıları ifade etmek için lorduz terimi kullanılmaktadır.

Lomber lordoz düzleşmesi olarak çok sık karşımıza çıkan bu rahatsızlık halk arasında genelde bel düzleşmesi olarak da anılmaktadır. Boyun ile kuyruk sokumu arasında uzanan omurganın S biçiminde bir görüntüsü bulunmaktadır. Omurganın bel bölgesinden içeri doğru kıvrıldığı görülmektedir. Bel bölgesinde omurların öne doğru hafifçe kıvrılmış olması sağlıklı bir lordoz olduğuna işaret edecektir. Bazı etkenler kişilerde lomber lordoz düzleşmesine neden olabilir.

Lomber Lordoz Düzleşmesi

Lomber Lordoz Düzleşmesi Neden Olur?

Lomber lordoz azalması veya düzleşmesi kişilerde ciddi sağlık sorunlarına ve duruş bozukluklarına neden olacaktır. Omurganın bel bölgesinden içeri doğru kıvrılan bölümünde, bel omurlarının öne doğru hafif kıvrımlı olması sağlıklı bir lordoza sahip olunduğuna işaret edecektir. Söz konusu kıvrılma sayesinde bel rahatça hareket etmektedir. Bel bölgesinde kasların gerilmesi ya da bir kas spazmının ortaya çıkması bu kıvrımlarda düzleşme sorununun ortaya çıkmasına neden olabilecektir.

Lomber lordoz düzleşmesine neden olacak başlıca etkenler şunlardır:

Belde görülen bu kıvrımlı yapının küçük bir benzeri de boyun bölgesinde görülecektir. Bu kıvrımların varlığı sağlıklı bir omurga için önemlidir. Boyun bölgesinde görülen bu kıvrımların giderek kaybolması durumunda da boyun ağrıları ortaya çıkacaktır. Boyun hareketini engelleyecek seviyeye gelerek hastaların hayatlarında ciddi rahatsızlıklara yol açacaktır. Tıbbi açıdan bu soruna da servikal lordoz tanımı yapılmaktadır.

Lomber Lordoz Nasıl Tedavi Edilir?

Lomber lordoz tedavisi için öncelikle hastalığın uzman bir hekim tarafından teşhis edilmesiyle uygun yöntemler uygulanmalıdır. İlk olarak yapılacak işlem ise lomber lordoza neden olan etkenlerin belirlenmesi olacaktır. Örneğin fazla kilolara sahip bir kişide bu sorun görülmesi hainde kişinin kilo vermeye teşvik edilmesi ve buna göre bir tedavi şeklinin belirlenmesi gerekecektir. Öte yandan düzenli egzersiz ve uyku gibi temel etkenlerde tedaviye ek olarak incelenmesi gereken unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Lomber lordoz rahatsızlıkları yaşayanların uyku sırasında belinin şeklini alan yumuşak yataklar yerine daha sert ve belin şeklini almayan yatakları tercih etmeleri gerekecektir.

Lomber lordoz tedavisine yönelik dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise gündelik hayatta otururken veya ayaktayken duruşa dikkat etmek olacaktır. Bu tür fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde fizik tedavi uygulamalarına başvurulması şarttır. Lordoz egzersizleri ile hastaların profesyoneller tarafından yönlendirilerek tedavi süreçlerinin başlatılması mümkündür. Söz konusu egzersizlerin yanlış uygulanması halinde ciddi sakatlanmalar ortaya çıkabileceği için doktor kontrolü şarttır. Lomber lordoz tedavisi için hekim kararına göre farklı tedavi uygulamalarına da başvurulması mümkündür.

Lomber Lordoz Egzersizlerini Uygulayın

Lomber Lordoz Düzleşmesinden Korunma Yolları Nelerdir?

Lomber lordoz ameliyatı veya tedavisi ile bu rahatsızlıktan kurtulmak zorunda kalmadan, hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle bu tür fiziksel rahatsızlıkların büyük bölümünden korunmak mümkündür. Lomber lordoz gibi temel sorunların başında günlük hayatta dik duruş veya dik oturuş kriterlerine dikkat edilmemesidir. Öte yandan yanlış eğilip kalkma, sürekli masa başında olma ya da ağır işler yapma gibi temel unsurlar zaman içinde beldeki kıvrımlarda sorunlara yol açacaktır. Bu tür ağrılı ve sancılı süreçlerle karşılaşmamak için bazı temel uygulamaların gündelik hayata yansıtılması yeterli olacaktır.

Lomber lordoz düzleşmesi gibi rahatsızlıklardan korunmak için dikkat edilmesi gereken unsurlar kısaca şunlardır:

Fiziksel rahatsızlıklar başta olmak üzere birçok farklı sağlık sorununa karşı önlem almak için düzenli egzersiz şarttır. Hemen hemen pek çok sağlık sorununa karşı egzersiz yapılması önerilmektedir.

Lomber Lordoz Artması Belirtileri Nelerdir?

Lomber lordoz artması belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesinde ciddi bir düşüşe neden olur. Bel çukuru düzleşmesi olarak da anılan bu rahatsızlığın belirtileri arasında duyulan ağrılar ön plana çıkacaktır. Zaman içinde bel kas ve tendonlarda ortaya çıkacak gerilmeler ile bel düzleşmesini tetiklemektedir. Bel bölgesindeki omurgada meydana gelecek ağrılar, duruş bozuklukları ve buna ek olarak görülen diğer belirtiler lomber lordoz belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Lomber lordoz, diğer bir adıyla bel düzleşmesi belirtileri ise kısaca şöyle özetlenebilir:

Bel düzleşmesine ilişkin temel belirtilere sahip hastaların doktor muayenesi ile uygun tedavi yöntemlerine en kısa sürede başlaması gerekecektir. Hastaların büyük bölümü doğrudan ağrılar hissetmeye başladıklarında doktora gelmektedir. Yapılacak detaylı bir fizik muayene ile hastalık tanısı konulabilir.

BEL DÜZLEŞMESİNİ İYİLEŞTİRİN

Bel Düzleşmesi (Lomber Lordoz) Tanısı Nasıl Konulur?

Lomber lordoz teşhisi için ilk belirtilerin dikkate alınması gerekecektir. İlk olarak hastanın şikayetleri ve ayrıntılı öyküsü alınır. Detaylı fizik muayene sonrasında tanı konur veya şüphe oluşturulur. Radyolojik unsurlar ile uygulanan düz film veya MR gibi teknikler sonrasında kesin tanı konulur. Teşhis sonrasında hastaların en kısa sürede uygun tedavi yöntemlerine balamaları gerekmektedir.

Lomber Lordoz Düzleşmesi Egzersizleri Nelerdir?

Lomber lordoz egzersizleri bel bölgesindeki kasların kasılmasını ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Fizik tedavi uygulamaları içinde yapılacak tüm egzersizlerin uzman kontrolünde olması önemlidir. Lomber lordoz egzersizlerinden büyük bölümü kasların esnetilmesini ve güçlendirilmesini sağlamaktadır.

Ayakta veya yatarak yapılabilen lomber lordoz egzersizleri, pilates ile uğraşan kişilerin bildiği birçok egzersiz yöntemini içermektedir.

➜ Hamstiring Curl
➜ Hip Biridge
➜ Plank vb.

Düzenli spor veya egzersiz yapmak lomber lordoz gibi temel rahatsızlıkların görülmesinin önüne geçecektir. Ancak tedavi amaçlı uygulanacak egzersizlerin mutlaka uzman tavsiyesi ve uzman kontrolünde yapılması gerekir.

Fıtık Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bir cevap yazın