Psikiyatri Fiyatları 2022 – Güncel Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Psikiyatri Fiyatları 2022 - Güncel Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Psikolog ücretleri ve psikiyatri seans ücretleri hem şehirlere göre hem de danışmanlık hizmeti verecek uzmana göre değişecektir. Covid – 19 salgının da ortaya çıkmasının ardından günümüzde hali hazırda bireyselleşen ve yalnızlaşan toplumlarda psikolojik destek almak çoğu kişi için zorunlu hale gelmiştir. Bu yönüyle fiyatlar da oldukça geniş bir kesim tarafından araştırılmaktadır.

Güncel psikolog ücretleri ve psikiyatri fiyatları ise bazı illere göre kısaca şöyledir:

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük kentlerde faaliyet gösteren özel ve kamuya ait birçok psikiyatri kliniği bulunmaktadır. Buna ek olarak yine psikolojik danışmanlık hizmeti veren kişilerin sayısı da oldukça yüksektir. Danışmanlık hizmeti alınacak kişilerin uzmanlığına ve mevcut piyasa koşullarına göre fiyatlar farklılık gösterecektir.

Psikiyatrist ve Psikolog Arasındaki Farklar Nelerdir?

Psikolog ve psikiyatrist farkları çoğu kişi tarafından bilinmemektedir. Genelde birbiri ile karıştırılan bu iki farklı meslek grubu temel birçok önemli farka sahiptir. Psikiyatristler, tıp fakültesi mezunu doktorlardır. Psikologlar ise üniversitelerin ilgili 4 yıllık fakültelerinden mezun olan kişilerdir. Aldıkları eğitim kapsamında psikolog ve psikiyatrist arasında farklar görülmektedir. Psikiyatristlerin tıp fakültesinde mezun olmalarına bağlı olarak, hali hazırda tıp hekimi unvanına sahip olması nedeniyle ilaç yazma yetkisi bulunmaktadır. Ancak psikologların böyle bir yetkisi bulunmadığı için herhangi bir ilaç yazamayacaktır.

Psikologlar eğer isterse lisans üstü eğitimlerini tamamlayarak uzmanlık elde edebilmektedir. Tıp fakültesi mezunu kişiler ise psikiyatri alanında ilerlemek istemeleri halinde yine belirli bir uzmanlık eğitimi almaları gerekecektir. Ülkemizde çoğu zaman karıştırılan bu iki farklı meslek grubu kendi içinde farklı branşlara da ayrılabilir. Hangi konuda psikolojik destek alınacaksa o alanda uzmanlaşan kişilerden danışmanlık veya tedavi hizmetinin talep edilmesi gerekecektir.

Ankara Psikolog ve Psikiyatri Fiyatları Ne Kadar?

Özel psikolog ücretleri ile devlet kurumlarında görev yapan psikologların seans ücretleri farklılık gösterecektir. Benzer şekilde psikiyatristlerin de ister özel kurumlarda veya kendi kliniklerinde isterlerse de kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeleri mümkündür. Bu tür farkların yanı sıra ücretlerin belirlenmesinde ayrıca danışmanlık hizmetini yürütecek psikiyatrist veya psikoloğun uzmanlığına ve deneyimine göre de fiyat farkları ortaya çıkabilir. İllere göre de seans ücretleri mevcut piyasa koşullarına göre hesaplanabilmektedir. Genelde seanslar şeklinde gerçekleştirilmesi nedeniyle saatlik seans ücretleri ile işlem ücretler belirlenmektedir.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da psikolojik danışmanlık almak isteyen ve tedavi olmak isteyen kişilerin başvuracakları psikiyatrist ve psikologların minimum ve maksimum seans ücretleri ise kısaca şöyledir:

Ankara’da verilen psikolojik destek hizmetleri kapsamında farklı ücretler belirlenmiştir. Ücretler ortalama olarak hesaplandığı için kesin bir fiyat vermemektedir. Bu nedenle hizmet almak istediğiniz klinik ve uzman ile iletişime geçerek seans ücretleri hakkında detaylı bilgi alınması mümkündür. Seans saati ortalama 50 – 60 dakika olarak belirlenmektedir.

İstanbul Psikolog ve Psikiyatri Seans Ücretleri

İstanbul psikolog ücretleri ve psikiyatrist seanslarının ücretleri arasında birçok fark görülmektedir. Türkiye’nin en kalabalık ve büyük şehirlerinden olan İstanbul’da bu tür sağlık hizmetlerine karşı da talep bir hayli fazladır. Önceden randevu alarak gideceğiniz hizmetler kapsamında seans ücretleri birçok farklı değişkene göre belirlenebilir. Ruhsal sorunlar yaşayanların seans ücretlerinden önce klinik ve uzman başarısına ve deneyimine göre tercihlerini gerçekleştirmeleri çok daha önemli bir kriter olacaktır.

İstanbul’da faaliyet gösteren psikolog ve psikiyatristlerin seansları için uyguladıkları ortalama ücret tarifesi ise yaklaşık olarak şöyledir:

Psikiyatrist veya psikolog tarafından edinilen uzmanlığa göre doğru klinikler ve kişiler ile çalışmanız son derece önemlidir. Günümüzde bu alanda faaliyet gösteren birçok farklı klinik bulunmaktadır. İstanbul bu konuda oldukça alternatif yüksek bir şehir olmasıyla fiyatlar da değişiklik göstermektedir. Güncel psikolog ücretleri kesinlik göstermez. Bu nedenle iletişime geçtiğiniz kliniğin seans ücretleri hakkında detaylı bilgi almanız önerilmektedir.

Bursa Psikolog ve Psikiyatri Fiyatları

Devlet hastanesi psikolog ücretleri ile özel sağlık sektöründe faaliyet gösteren psikiyatrist ve psikologların seans ücretleri Bursa’da da farklılık gösterecektir. Ülkemizin öne gelen büyükşehirlerinden biri olan Bursa, psikolojik danışmanlık almayan kişilerin sayısıyla da bu alan talebin her geçen gün arttığı bölgelerden biridir. Bursa, Eskişehir, Konya, Antalya gibi kentlerde de genelde benzer fiyatlar dikkat çekmektedir. Herhangi bir psikoloji veya psikiyatrist kliniği ile çalışmadan önce hangi alanda deneyim ve uzmanlık sahibi olduğunun belirlenmesi son derece önemlidir.

2022 yılında mevcut ekonomik koşulların da değerlendirilmesiyle psikiyatrist ve psikolog ücretlerinde geçen yıllara göre farklılıklar görülecektir. Bu kapsamda Bursa’da psikiyatrist ve psikolog ücretleri kısaca şunlardır:

  • Bursa Psikiyatrist Seans Ücreti – 150 – 1.000 TL
  • Bursa Psikolog Seans Ücretleri – 75 – 400 TL
  • Bursa Çift Terapisi Seans Ücretleri – 100 – 400 TL

Bursa’da belirlenen terapi fiyatları kesinlik taşımamaktadır. Türkiye genelinde olduğu gibi kliniklere ve danışmanlık hizmetini verecek uzmanın niteliklerine göre seans ücretleri farklılık göstermektedir. Ülke genelinde birçok farklı alanda artan fiyatlara bağlı olarak psikiyatrist ve psikolog terapi seans ücretlerinde de artışlar görülmektedir.

İzmir Psikolog ve Psikiyatri Ücretleri Ne Kadar?

Psikiyatri fiyatları İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa gibi büyük kentlerde, özellikle özel klinikler arasında birçok farklı unsura göre farklılık gösterecektir. Danışmanlık hizmetinden yararlanacağınız uzmanın yeterlilikleri, deneyimi ve donanımına göre ücretler farkları görülecektir. Günümüzde birçok kişi farkında olmasa bile psikolog veya psikiyatrist terapisine az ya da çok ihtiyaç duymaktadır. Toplumun geniş bir kesiminde karşıt algı olması nedeniyle bu tür hizmetler tercih edilirken birçok kişi tereddütler de yaşamaktadır.

İzmir gibi büyük kentlerde psikiyatrist veya psikolog hizmetlerinden yararlanmak isteyenler için 2022 yılında hesaplanana ortalama seans ücretleri ise kısaç şöyle:

  • İzmir Psikolog Seans Ücretleri – 150 TL – 1.000 TL
  • İzmir Pedagog Seans Ücretleri – 150 TL – 1.000 TL
  • İzmir Psikiyatrist Seans Ücretleri – 150 TL – 1.300 TL

İzmir’de psikolojik danışmanlık hizmeti almak isteyenlerin tercih edecekleri klinikler ve uzmanlara göre seans başına ödeyecekleri ücretler değişiklik gösterecektir. En az fiziksel sağlık kadar ruhsal sağlığın da önemli olması fiyatlardan önce tercih edeceğiniz uzmanın ve kliniğin uzmanlığını araştırmanız tavsiye edilmektedir.

Psikiyatrist Kaç Seans Sürer?

Psikiyatrist seansları hastaların durumuna göre belirlenebilir. Genel olarak 1 – 3 ay arasında olabileceği gibi daha uzun sürelere hatta yıllara bile yayılabilir. Tamamen hataların sağlık durumuna ve taşıdıkları ruhsal sorunlara göre bu seans süreleri belirlenecektir.

Benzer şekilde psikologlardan alınacak danışmanlık hizmetlerinde seans süreleri uzmana veya kişinin kendi taleplerinde göre belirlenebilir. Güncel psikolog ücretleri ve psikiyatrist fiyatları ise seanslara göre belirlenecektir.
Psikoloji bozukluğu testi video kaynak: Beyhan Budak

Fibromiyalji (Kas Romatizması) Nedir?

Bir cevap yazın